Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne, które organizowane od 1993 roku wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na terenie całej Europy. Jest to unikatowe wydarzenie, w którym każdego roku uczestniczy coraz więcej miast i instytucji. Ta niesłabnąca popularność Nocy Muzeum świadczy, że potrzebujemy zbliżenia się do siebie nawzajem, poznania otaczającego środowiska i czynnego współtworzenia kulturowej mozaiki.
Wśród instytucji otwartych na tego rodzaju zbliżenie kulturowe znalazł się również Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. To tutaj na terenie zboru Warszawa Centrum już po raz trzeci zorganizowana została unikatowa wystawa Pisma Świętego, która co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego też, w tym roku ekspozycja wystawy przedłużona została na kolejne dni tygodnia oraz przystosowana dla różnych grup wiekowych, w tym dla młodzieży szkolnej, licznie przybyłej w ramach lekcji katechezy. Innowacją tegorocznej wystawy były także warsztaty dla dzieci, podczas których przybliżono wartość tej szczególnej księgi wśród najmłodszej grupy odbiorców.
Wystawa oprócz eksponatów zawierała 26 plansz informacyjnych, na których przedstawione były interesujące fakty związane z chronologią pojawiania się poszczególnych ksiąg Starego i Nowego Testamentu, historią tworzenia się kanonu, różnorodnością przekładów, problematyką tłumaczeń na języki ojczyste, mozaiką form literackich oraz metodami interpretacyjnymi. Wystawa stanowiła wyjątkową ścieżkę edukacyjną popularyzującą w sposób przystępny największe wartości tej niezwykłej księgi, nie tylko, jako zabytku literatury starożytnej, ale także jako nadprzyrodzonej skarbnicy objawienia Bożego.
Wśród eksponatów największym zainteresowaniem cieszyły się starodruki, pergaminowy zwój napisany w języku hebrajskim, papirusy oraz wielojęzyczne wydanie Pisma Świętego w 66 językach świata. Wszyscy zwiedzający mogli także uczestniczyć w tworzeniu unikatowego wydania Biblii pisanego ręcznie. Poza wydaniami Biblii na wystawie znajdowały się liczne encyklopedie biblijne, leksykony, atlasy, konkordancje oraz komentarze i słowniki.
Całość wystawy upiększała bardzo bogata kolekcja znaczków pocztowych o tematyce biblijnej, na której uwiecznione zostały najważniejsze epizody z życia Jezusa Chrystusa. Oprócz wystawy była degustacja zdrowej żywności oraz świeżych soków owocowych.
Wystawa zgromadziła ponad pół tysiąca zwiedzających. Obsługiwana była przez kilkunastu przewodników, a nad całością czuwał kilkudziesięcioosobowy zespół. Wszyscy zwiedzający otrzymali pakiety książkowe, płyty DVD oraz okolicznościowe upominki.
Ten nowatorski sposób popularyzacji Biblii, mimo iż był przygotowany na terenie Warszawy już po raz trzeci, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i jest jedną z najskuteczniejszych form inspiracji i zachęty do osobistego zainteresowania się tą szczególną Księgą.
Kustosz wystawy
pastor Krzysztof Romanowski