W drugiej części nabożeństwa przed kazaniem dzieci mogły wysłuchać opowiadania pastora Krzysztofa Romanowskiego, które dotyczyło historii z jego dzieciństwa. Pastor wspomniał o tym, jak pomimo napomnień mamy bawił się szydłem. W rezultacie zranił mamę w stopę. Podobnie dramatyczne skutki mają miejsce wtedy, gdy ludzie bawią się grzechem. Mówią, jeszcze tylko raz i skończę z tym. Zazwyczaj taka zabawa z grzechem prowadzi do zranienia innych osób. Dlatego tak ważne jest byśmy słuchali napomnień i ostrzeżeń Bożych.

Tekstem wprowadzającym do kazania był fragment z Listu do Galacjan: „Bo wy do wolności powołani zostaliście, bracia; tylko pod pozorem tej wolności nie pobłażajcie ciału, ale służcie jedni drugim w miłości. Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego” (Gal. 5:13-14, BW).

Kazanie wygłosił pastor Krzysztof Romanowski, który na wstępie złożył najlepsze życzenia na Nowy Rok całemu zborowi warszawskiemu.

Temat kazania nawiązywał do obchodzonego 7 stycznia b.r. dnia wolności religijnej. Mówca przypomniał, że Bóg obdarzył człowieka wolnością wyboru. Istoty stworzone na Jego podobieństwo miały mu służyć dobrowolnie, gdyż fundamentem rządów Bożych jest prawo miłości.

Pastor przyznał, że ogromnie ceni sobie zasadę wolności, którą Bóg zaszczepił człowiekowi. W odróżnieniu od zwierząt nie kierujemy się instynktem, ale podejmujemy decyzje na podstawie wolnego wyboru. Jednak trzeba to wyraźnie powiedzieć, że człowiek nie ma wolności absolutnej. Są pewne ograniczenia ze względu na istnienie praw przyrody i fizyki, którym podlegają wszystkie istoty. W świecie, w którym żyjemy musimy uznać i podporządkować się zasadom regulującym życie społeczne, fizyczne i moralne.

Mówca podkreślił znaczenie Konstytucji gwarantującej każdemu obywatelowi prawo do wolności religijnej. Podobnie wielką wartość ma Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ uchwalona 10 grudnia 1948 roku. Stwierdza ona, że „każdy człowiek ma prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje prawo zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary”.

Pastor powołał się również na teksty z Ewangelii (Łuk. 20, 25; Łuk. 9,51-56) świadczące o tym, że Jezus był przeciwny łączeniu państwa z religią. Do tragedii dochodzi, gdy siłą narzuca się społeczeństwu przekonania religijne przy pomocy aparatu państwa. Kaznodzieja wezwał wiernych, by akceptowali i szanowali odmienne przekonania innych ludzi. Dodał też, że Pan Bóg nie używa innych środków nacisku oprócz miłości oraz zwrócił uwagę, że nie możemy głosić nauki biblijnej używając mowy nienawiści.

Paczini


fot. M.S.