Drugą część nabożeństwa prowadził Piotr Wiszniewski.
Przed kazaniem dzieci usłyszały opowiadanie przedstawione przez siostrę Martę. Historia dotyczyła różnych ptaków, takich jak kruk, łabędź, papuga i paw, które porównywały swoje upierzenie, twierdząc, że to koloryt i bogactwo upierzenia decyduje, które z nich jest najszczęśliwszym stworzeniem na ziemi.  Ich problemem było porównywanie się z innymi i uzależnianie własnego szczęścia od bogactwa upierzenia. W istocie jednak każde z nich miało swoje mocne strony i mogło czuć się szczęśliwe. Bóg wyposaża każdą istotę w talenty, które w służbie dla Boga mogą uczynić ją szczęśliwą i spełnioną.

Kazanie wygłosił pastor Andrzej Siciński.
Tytuł kazania brzmiał: „Najstarsze prawo świata”.
Kaznodzieja stwierdził, że Dekalog jest najstarszym prawem świata. Dziesięć przykazań jest najdoskonalszym wyrazem woli Bożej. Prawo Boże zostało wpisane w serce w człowieka już przy stworzeniu. Świadczy o tym chociażby tekst zapisany w Liście do Rzymian 2,14-15: „Skoro bowiem poganie, którzy nie mają zakonu, z natury czynią to, co zakon nakazuje, są sami dla siebie zakonem, chociaż zakonu nie mają. Dowodzą też oni, że treść zakonu jest zapisana w ich sercach; wszak świadczy o tym sumienie ich oraz myśli, które nawzajem się oskarżają lub też biorą w obronę”. Dekalog będzie probierzem na Sądzie Bożym, na którym sądzony będzie każdy człowiek.

Pastor zwrócił uwagę, że cywilizacja świata zachodniego została ukształtowana w dużej mierze na wartościach biblijnych. Dodał też, że miedzy systemem prawnym obowiązującym w rozwiniętych krajach, a prawami zawartymi w Biblii istnieje wiele punktów stycznych. Na przykład to, iż kodeks prawny rozróżnia winę umyślną  od nieumyślnej, wskazuje na różne stopnie winy, czy wskazuje na to, że kara powinna równoważyć popełnione przestępstwo, świadczy o przemożnym wpływie Biblii na kształt dzisiejszego prawodawstwa karnego i cywilnego.
Kaznodzieja z ubolewaniem zauważył jednak, że w dzisiejszej dobie w cywilizacji zachodniej wartości biblijne i chrześcijańskie są rugowane z przestrzeni publicznej i że następuje wręcz odcinanie się od biblijnych korzeni. To wypieranie się prawa Bożego i wartości jakie niesie Biblia prowadzi do narastającego chaosu.
Dlatego tak ważne są słowa zapisane w Księdze Kaznodziei Salomona:
„Wysłuchaj końcowej nauki całości: Bój się Boga i przestrzegaj jego przykazań, bo to jest obowiązek każdego człowieka. Bóg bowiem odbędzie sąd nad każdym czynem, nad każdą rzeczą tajną – czy dobrą, czy złą”.

Paczini

fot. Tomasz Dutkowski